خانه / تاپ خبر / نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی: پز دادن و اشرافی‌‌گری نشانه حکومت جمهوری اسلامی نیست/ هر دولتی که سر کار می‌آید با حزب و تفکر سلیقه‌ای کشور را اداره می‌کند

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی: پز دادن و اشرافی‌‌گری نشانه حکومت جمهوری اسلامی نیست/ هر دولتی که سر کار می‌آید با حزب و تفکر سلیقه‌ای کشور را اداره می‌کند

امام جمعه بیرجند گفت: پز دادن، اشرافی زندگی کردن و بیت‌المال را خرج هواهای نفسانی کردن حکومت جمهوری اسلامی نیست.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سید علیرضا عبادی در مراسم شام غریبان حضرت زهرا(س) در هیأت صاحب‌الزمانی خوسف، اظهار داشت: اگر بخواهیم نقطه اصلی درد و رنج حضرت زهرا(س) و غم بزرگ آن حضرت را شناسایی کنیم، می‌توانیم به خطبه فدکیه حضرت استناد کنیم.

وی بیان داشت: نسبت به انسان در انسان‌شناسی گفته می‌شود که انسان مدنی بالطبع است یعنی طبع و خلقت انسان ناچار است که به صورت جامعه زندگی کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی ادامه داد: اگر انسانی بخواهد تنها زندگی کند می‌تواند از نظر فیزیکی سال‌ها تنها باشد و به زندگی خود ادامه دهد اما از آنچه مربوط به استعدادهای انسانی‌اش شمرده می‌شود، هیچ چیز به ظهور نخواهد رسید.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبادی اضافه کرد: اگر استعدادهای انسانی انسان ظهور نکند اول و آخر حیات چنین انسانی تفاوت نخواهد داشت و به هیچ جا نخواهد رسید.

امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه شرط تحقق یافتن رشد استعدادهای انسانی انسان این است که به صورت جامعه زندگی کند، یادآور شد: هدف از ایجاد بشر به صورت جامعه‌این است که به همه کمالات لازم برسد.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی اعلام کرد: انسان دارای استعدادهای گوناگون، مختلف و نامتناهی است و وقتی که به صورت جامعه زندگی کند و در شغل و تخصص با استعداد خاص عمل شود از همه هستی بهره‌برداری می‌کند و همه این امور مقدمه‌ای برای تمدن فرهنگی می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبادی با تأکید بر اینکه تمدن‌های مادی به عنوان مقدمه لازم اما هرگز کافی نیست، مطرح کرد: باید مقدمه‌ای مؤثر در یک تمدن فرهنگی انسانی الهی باشد که انسان به یک انسان تبدیل شود نه حیوان مدرن.

وی با یادآوری این مطلب که تجمع انسان‌ها ایجاب می‌کند که قانون داشته باشند، ادامه داد: نه قانون به اسم، چون اسم هر تعدی و تجاوزی را می‌شود قانون گذاشت.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی تبیین کرد: باید قانونی که بر اساس عقل، فطرت، وحی و علم مستند و در راستای رشد انسانی باشد چراکه هدف از بعثت پیغمبران نیز این بوده است.

امام جمعه بیرجند مفهوم و تعریف قانون را به هر چیزی در جای خود و به اندازه خود، اعلام و خاطرنشان کرد: همه اوصیا و اولیای الهی برای اجرای عدل مبعوث شدند.

وی متذکر شد: هیچ کس به هیچ عنوان و با هیچ قدرتی نباید برای آنچه حقش نیست دست‌درازی کند بنابراین باید همه برای حق حریم قابل باشند و امور را بر اساس صداقت، عدل، انصاف و خیرخواهی انجام دهند نه سو استفاده.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه دوران جاهلیت یک زمان خاص نیست بلکه فرهنگ خاصی است، ادامه داد: فرهنگی که هر کس به هر نحوی بتواند اموری نظیر سو استفاده، تحمیل کردن و کلاه گذاشتن بر سر دیگران را انجام دهد.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبادی اعلام کرد: درد حضرت زهرا این بود تا زمانی که پیامبر حضور داشتند فرهنگی حاکم و با رفتن ایشان جریان انحرافی پیش آمد و زمینه سوءاستفاده و بهره‌برداری عده‌ای فراهم شد یعنی بازگشت به دوران جاهلیت.

وی عنوان کرد: پیامبر به‌گونه‌ای یاران خود را تربیت کرده بود که افراد باایمان هیچ‌وقت سو استفاده نمی‌کردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه هر کجا سوءاستفاده شخصی مطرح شود دوران جاهلیت است، ادامه داد: آنچه را که حضرت زهرا دید و بعدها به وقوع پیوست است بود این بود که عده‌ای به اسم‌های مختلف بر دوش مردم بار شده، مردم را کشتند و اموال آن‌ها را خوردند و این حرکت همچنان ادامه دارد.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبادی قتل، غارت، تعدی و بی‌خانمان کردن مردم در دنیای کنونی را نشانه‌های جاهلیت آخری دانست و گفت: نقطه دردی که حضرت زهرا بعد از تمدن اسلامی و بعثت پیامبر داشتند این بود که جامعه بشری از ریل عدالت خارج شود و دنیا نیز گرفتار همین است.

وی به نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: در کشورها و نظام‌های شاهنشاهی و استبدادی مردم کاره‌ای نیستند اما در نظام جمهوری اسلامی مردم صاحب اصلی کشور هستند.

نمایند ولی فقیه در خراسان‌جنوبی همچنین به نقش دولتمردان در نظام جمهوری اسلامی اشاره و تبیین کرد:طبق سیستم قانون اساسی کشور دولت‌مردان باید خدمتگذار مردم باشند.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبادی با طرح سؤالی مبنی بر اینکه آیا بر اساس اسلام، انقلاب و قانون اساسی کشور به صورت یک آرمان خدمت به مردم انجام شده است؟ ادامه داد: انجام نشده است، مشکل ما در عمل است.

 وی اضافه کرد: متأسفانه هر کسی که رأی می‌آورد خود را صاحب‌اختیار می‌داند در صورتی که چنین نیست بلکه مسؤولان باید خود را خدمت گذار مردم بدانند.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با اعلام این مطلب که مسؤولان پای خدمت کردن به مردم طبق قانون اساسی سوگند می‌خوردند، تصریح کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی پیشرفته‌ترین قانون است اما مسؤولان در عمل مشکل دارند.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبادی با بیان اینکه دولت اسلامی یعنی دولتی که به قانون اساسی عمل کند، اضافه کرد: در کشور هر دولتی که سر کار می‌آید با حزب، گروه و تفکر خاص به سلیقه خود سیاستی را طی هشت سال اتخاذ می‌کند و زمانی که دولت می‌رود بر اساس قانون اساسی نباید سیاست تغییر کند و باید ادامه‌دهنده سیاست دولت قبلی باشد که متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد بلکه آن سیاست را از ریشه خراب و طبق سلیقه خود عمل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه رشد جامعه در سایه تربیت دولتمردان است که اسلامی عمل کنند، اظهار داشت: بر خلاف آنچه گفته می‌شود که حق گرفتنی است نه دادنی این اشتباه است و حق دادنی است بنابراین جامعه اسلامی جامعه‌ای است که حق را به‌ حق‌دار بدهد.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی اعلام کرد: پز دادن، اشرافی زندگی کردن و بیت‌المال را خرج هواهای نفسانی کردن حکومت جمهوری اسلامی نیست.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبادی خاطرنشان کرد: نقطه درد حضرت زهرا(س) این بود که جامعه بعد آنکه به تمدن اسلامی برگشت یک مرتبه حالت ارتجاعی پیدا می‌کند و به ظلم قبله‌ای، اشرافی و بی‌تفاوتی به درد دیگران که جاهلیت است بر می‌گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *