خانه / زندگی نامه

زندگی نامه

حضرت «حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا عبادی» در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی در خانواده ای مذهبی در خوسف از توابع استان خراسان جنوبی دیده به جهان گشود.

خانواده ای که در دیانت، ساده زیستی، تواضع و پاکدستی شهره بود. پدر ایشان حجت الاسلام سید حیدر عبادی موسس حوزه علمیه خوسف بود که در تمامی‌ دوران‌ تحصیل‌ به‌ تبلیغ‌ پرداخت‌ و در عین‌ حال‌ برای‌ امرار معاش‌ به‌ شغل‌ کشاورزی‌ مشغول‌ بود. مادرش‌ نیز نوه‌‌ مرحوم‌ آیت ‌الله حاج‌ میرزا علی‌ خوسفی‌ بود.

پدر، اجداد و برادران حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی همه از عالمان بزرگ و روحانی بودند.

ایشان برادر مرحوم آیت الله سید مهدی عبادی، امام جمعه مشهد مقدس و حجت الاسلام سید احمد عبادی عالم فقید خوسف است.

از خانواده عبادی ۳ نفر در دوران دفاع مقدس به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

کودکی حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا عبادی در خانه ای که توام با آموزش های دینی پدر بود گذشت. ایشان سپس در مشهد مقدس و قم از محضر اساتیدی همچون مدرس یزدی، ابوالحسن شیرازی، بجستانی، هاشمی خراسانی، مهدوی، وحید خراسانی، مشکینی و حاج شیخ هاشم قزوینی کسب فیض کرد.

ایشان همچنین از سامان دهندگان حرکت های مردمی نهضت اسلامی در بیرجند بود. نمایندگی مردم در دوره های پنجم و هفتم مجلس شورای اسلامی، امامت موقت جمعه بیرجند، مسئولیت عقیدتی سیاسی مرکز آموزش ۰۴ امام رضا(ع) و تدریس در حوزه علمیه از سوابق حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا عبادی است.

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۵ در حکمی ایشان را به سمت نمایندگی ولی فقیه در خراسان جنوبی منصوب کردند.

متن‌ حکم‌ رهبر معظم انقلاب به این‌ شرح‌ است:

«بسم الله الرحمن الرحیم.

جناب حجت الاسلام آقای حاج سیّد علیرضا عبادی دامت افاضاته.

نظر به سوابق ارزشمند و صلاحیت های علمی و عملی و انقلابی جنابعالی که شناخت خودِ اینجانب و گواهی معتمدینِ متدین و انقلابی بیرجند آنرا تأیید می کند، شما را به نمایندگی خود در استان خراسان جنوبی منصوب می کنم.

توفیقات روزافزون جنابعالی را از خداوند متعال مسألت می کنم.

سید علی خامنه ای.

۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۵».