خانه / دیدارها / امام جمعه بیرجند: شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی ربطی به اسلام و پیامبر اکرم(ص) ندارند/ مسلمانان پاسخ بیگانگان را در سبقت بر تقوا بدهند

امام جمعه بیرجند: شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی ربطی به اسلام و پیامبر اکرم(ص) ندارند/ مسلمانان پاسخ بیگانگان را در سبقت بر تقوا بدهند

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: آنهایی که به هر بهانه و کیفیتی بین مسلمین جدایی می اندازند و از جهل و غرور مردم استفاده می کنند، یا شیعه انگلیسی می سازند و یا سنی آمریکایی، اما نه این شیعه به پیغمبر اکرم(ص) ربطی دارد و نه آن سنی.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید علیرضا عبادی پیش از ظهر امروز در دیدار با زائران اهل سنت حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) اظهار کرد: یکی از عقاید مسلمین و ضروریات دین این است که انسان بعد از اینکه از دنیا می رود، در عالم برزخ می ماند تا قیامت برپا و زمان حسابرسی فرا رسد.

 

وی با اشاره به اینکه آنهایی که رفته اند زنده هستند و بر همین اساس ارتباط با آن ها نباید قطع شود، افزود: در روایات داریم که ممکن است فرزندی در زمان حیات، حق پدر و مادر را ادا نکند و وقتی متوجه گردد که پدر و مادرش از دنیا رفته اند، لذا برای اینکه از عاق بودن بخشیده شود باید برای آن ها صدقه دهد و دعا کند، همچنین اگر فرزندی در زمان حیات پدر و مادرش، خدمتشان را می کرده اما بعد آن ها را به فراموشی سپرده، عاق پدر و مادر شامل حالش می شود.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: زیارت و دعا برای اهل قبور و قرآن خواندن و خیرات کردن در طول تاریخ، در میان مسلمین رایج بوده، هست و باید هم باشد.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی تصریح کرد: انسان اگر در هر راهی خودسازی و کسب آمادگی نکند، از موضوع فاصله می گیرد که ریشه ی آن ها یا جهل و یا انگیزه های غیر دینی است.

 

وی ادامه داد: آیات کریمه ای در مورد اهل بیت پیغمبر اکرم(ص) به صورت صریح آمده و مفسرین بزرگی نیز در تفسیر، مصادیق را تشریح کرده اند که از جمله آن می توان به مانند آیه ی مودت، آیه ی تطهیر و سوره کوثر که مفسرین بزرگ غیر شیعه نیز آن را شرح و معجزه دانسته اند، اشاره کرد، لذا این ها مسائلی که نمی شود انکار کرد و آنهایی که انکار می کنند که یا جهل است و بی خبرند، که آدم بی خبر خودش را بی خود به مذهبی نسبت می دهد و یا انگیزه های دیگر دارند.

 

امام جمعه بیرجند ادامه داد: متن این مسائل در خود قرآن کریم، احادیث و سیره ی پیغمبر اکرم(ص) و سیره ی مسلمین در طول این ۱۴۰۰ سال ثبت شده است و نمی شود آن ها را انکار کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی بیان داشت: شعر مشهور مرحوم جامی نسبت به وجود مقدس حضرت ثامن الحجج(ع) را نمی شود انکار کرد و یا شعر مرحوم امام شافعی(ره) که می فرماید “یا اهل بیت رسوالله حبکم فرض من الله فی القرآن انزله.”

 

وی افزود: امام شافعی گذشته از اینکه یک شاعر و ادیب زبر دست است یک فقیه است و با تمسک به آیه‌ی کریمه ” قُل لا أَسئَلُكُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّةَ فِی القُربى ” در یک شعر ناب اینگونه می گوید ” یا آل بیت رسول الله حبکم فرض من الله فی القرآن انزله / یکفیکم من عظیم الفخر انکم من لم یصل علیکم لا صلاة له ” یعنی ای اهل بیت پیغمبر مودت و محبت شما واجب الهی است و آن را خدا در قرآن نازل کرده و چه دلیلی بالاتر از این که خدای متعال در نماز که اوجب واجبات است صلوات بر آل محمد و خاندان پیغمبر را قرار داده و اگر کسی صلوات را بدون ” آل ” ذکر کند نمازش باطل است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی عنوان کرد: آنهایی که به هر بهانه و کیفیتی بین مسلمین جدایی می اندازند و از جهل و غرور مردم استفاده می کنند، یا شیعه انگلیسی می سازند و یا سنی آمریکایی، اما نه این شیعه به پیغمبر اکرم(ص) ربطی دارد و نه آن سنی.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی بیان داشت: مرحوم عبدالرحمن جامی، شاعری زبر دست خراسانی و اهل سنت است که شعر مشهور فرزدق در دربار بنی مروان را به فارسی ترجمه کرده است و در پای آن قضیه ای را نقل می کند و می گوید ” بعد از انی که فرزدق از دنیا رفت، فردی وی را در خواب دید و گفت که در آن عالم با اینکه سالها برای بنی امیه شاعری کرده بودید، برشما چه گذشت؟ و وی گفت من پرونده خوبی نداشته‌ام اما خدا به خاطر همان شعری که در وصف امام سجاد(ع) گفتم، تمامی گناهانم را بخشید.” لذا جامی می گوید او که فرزدق بوده و اگر خدای متعال به خاطر شعر فرزدق و مقام امام سجاد(ع) گناه انس و جن را ببخشد، جای تعجب نیست.

 

وی عنوان داشت: بیگانگان برای اینکه بتوانند در بین مسلمانان اختلافی ایجاد کنند از هر طریقی وارد می شود و بحث قومیت، مذهب، ملت و کشورها را مطرح می کند.

 

امام جمعه بیرجند تأکید کرد: اهل فلان شهر بودن، مذهب، قوم و قبیله نباید مسلمانان را از یکدیگر جدا کند، بلکه باید مورد توجه باشد که این مسائل، کار دشمنان است.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه هر کس تقوایش بیشتر باشد در نزد خداوند عزیزتر است، ادامه داد: مسلمانان پاسخ دشمنانی را می خواهند در میان آن ها تفرقه بیندازند، باید به مسابقه در مسیر تقوا بدهند نه اینکه همدیگر را بکشند و یا به یکدیگر بد بگویند.

 

وی افزود: ما قبل از اینکه مسلمان باشیم انسان هستیم و باید تشخیص دهیم که القائات دشمن چیست.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی مطرح کرد: در زمان حاضر که دشمن تمام تلاشش بر ایجاد تفرقه است، تلاش شما بر روی نقطه وحدت مسلمین بسیار ارزشمند است لذا این کار شما هم زیارت و هم جهاد در مقابل تهاجم اندیشه بیگانگان است.

 

گفتنی است در پایان این جلسه از سوی دفتر نمایندگی آستان قدس در خراسان جنوبی هدایایی تقدیم زائرین محترم گردید.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *