خانه / تاپ خبر / امام جمعه بیرجند: آزاد اندیشی تنها به حرف زدن نیست

امام جمعه بیرجند: آزاد اندیشی تنها به حرف زدن نیست

به گزارش دفتر روابط عمومی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید علیرضا عبادی شب گذشته در دیدار صمیمی با دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند با اشاره به اینکه در هر امری ابتدا باید معنی آزادی تعریف شود اظهار کرد: کلمه آزادی در موارد مختلف با سلیقه های گوناگون و شعارگونه تعریف می گردد و در خیلی موارد نیز فریبنده است.

 

وی با اشاره به اینکه اصل آزادی برای انسان یک خلقت ویژه است، افزود: تفاوت اصلی انسان با باقی موجودات این است که انسان هم می داند چه می کند و هم می تواند کاری را انجام دهد یا ندهد، لذا دارای امتیاز است که به آن آزدی و اختیار می گویند و نسبت به کار خودش نیز مسئولیت دارد.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: اصل آزادی در انسان ذاتی است و ارزش انسان نیز در همین است و امتیاز و نمره ای که می گیرد نیز بر همین جهت است.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه آزادی نعمت بزرگ و ارزشمندی است اما هنگامی از ارزش آن برخوردار می شویم که آن را مبادله کنیم، ادامه داد: آن انسانی می تواند موفق باشد که آزادی خود را با یک شی گرانبها مبادله کند و این اصل آزادی است.

 

وی با اشاره به اینکه در خیلی از زمان ها به صورت شعارگونه از آزادی تعبیرهایی می شود که نه تنها آزادی نیست بلکه سلب آزادی می کند، افزود: هر انحرافی که بر ما چیره شود و ما را معتاد به خود کند سلب آزادی است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی عنوان داشت: در خیلی از زمان ها که استعمار سوء استفاده می کند و افراد را پیش از آنکه به بلوغ فکری برسند، باعث تحریک احساساتشان می شود، دقیقا همان مکان هایی است که قربانگاه آزادی است.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه مسئله آزاد اندیشی جزء مواردی است که در اختیار انسان هاست، گفت: ما تنها حرف از آزاد اندیشی می زنیم اما باید از خیلی موارد آزاد گردیم تا آزاد اندیش شویم.

 

وی با اشاره ه اینکه فردی که حریص بر دنیا، درگیر غضب و خشونت و… است نمی تواند آزاد اندیش باشد، اضافه کرد: آزاد اندیشی تنها به گفتن و اینکه هر حرفی که می خواهم بزنم نیست، بلکه باید بر اساس ملاک و قاعده باشد و شرط اول این است که در طریقی که بحث از مبدا به مقصد می رسد سخن بگوید.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: کسی می تواند در هر مسئله ای آزاد اندیش باشد که ابتدا مقدمات آن را فراهم کند و از طرفی دیگر، از قیودی که انسان را اسیر خود می کند آزاد گردد.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی تصریح کرد: غربی ها در جهت شناخت کلی مسائل هستی و انسان آن قدر ضعیف هستند که جرأت ورود به آن را ندارند؛ آن ها در واقع از مسائل اصلی فرار می کنند و به مسائل حاشیه ای سرگرم می شوند.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از شرایط آزاد اندیشی خواستن و عاشق کشف حقایق بودن است، گفت: با گفتن چندین شعار نمی توان آزاد اندیش شد، اما نسل جوان امروز از این ظرفیت برخوردار است و با توجه به اینکه هنوز معتاد به انواع و اقسام مسائل زندگی نشده، می تواند در این جهت موفق گردد.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی تأکید کرد: نسل جوان ما نسلی است که خود را برای دنیای آینده تربیت می کند؛ آینده ای که انشاءاله انسان به کشف حقایق اصیل خواهد رسید.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبادی ادامه داد: نسل جوان امروز، نسل لایق و شایسته ای است لذا مسئولان در دره های مختلف باید زمینه را مهیا سازند تا جوان هایی که برای زمان آینده تربیت می شوند بتوانند در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشند.

 

وی افزود: در کرسی های آزاد اندیشی باید مسائل بر اساس اولویت، دور از تبلیغات، با نظر کارشناسان، دارای مبنا و به دور از سلیقه افراد مورد بحث قرار گیرد تا به پیشرفت کمک کند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در پایان گفت: امید است برای این فرزندان عزیز در جهت دنیای آینده ای که پیش روی آن هاست زمینه ها را مهیا سازیم تا نقش مفیدی در آینده آن ها داشته باشیم.

 

انتهای پیام/ط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *